Murat KARACA

Murat Karaca 1979 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul da tamamlayan Murat Karaca mesleki eğitimini almak için liseyi Tekirdağ da, Tekirdağ Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesinde tamamlamıştır.

Eşzamanlı olarak hem çalışıp hem okumayı seçen Karaca, Çırağan Palace Kempinski de çalışırken aynı zamanda da üniversitenin turizm ve otelcilik bölümünü açık öğretimden tamamlamıştır. Sonrasında toplamda 15 yıl olmak üzere, Hünal’s Brassarie, The North Shield, Red Room, Frederic’s, Pomodoro Restaurant ve Konyalı Lokantası gibi ağırlıklı olarak fine dining restaurantlar ve birçok farklı konsepte sahip işletmelerde garson, servis sorumlusu, pozisyonlarında çalışmıştır. Çalıştığı esnada yabancı dil ve şarap kültürü üzerine özel dersler almış olan Murat KARACA kariyerini geliştirmek ve vizyonunu genişletmek adına, barista, halkla ilişkiler, kriz yönetimi, restaurant yönetimi gibi birçok dalda özel dersler alarak kendisini geliştirmiştir.

Çalışmış olduğu işletmelerde catering ve davet sorumluluğunu da üstlenen KARACA Ekim 2009 itibariyle Aydın DEMİR ile birlikte delicious catering ve organizasyon şirketini kurmuştur. Orta düzeyde restaurant, büfe açmış ve işletmiş olan KARACA devamında Legend Hotel Groupa ait olan Legend Hotel Riva'da yiyecek içecek müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Sonrasında Bahçeşehir Service Group adına Liv Hospital yiyecek içiecek ve operasyon müdürlüğünüde başarı ile yürütmüş olan Karaca, server holdinge bağlı yemekshah catering firmasının operasyonel ve muhasebesel kurulumunu gerçekleştirmiş ve bu firma ile 1 yıl süreyle asfa eğitim kurumlarının yemekhane ve kantinlerinin işletme müdürlüğünü yapmıştır. Turgutreis groupa ait ve firmanın ilk otelcilik deneyimi olan Reis inn hotelde yiyecek içecek müdürlüğü pozisyonunda görev almış, cost control ve F&B departmanı kurulumunu gerçekleştirmiş, sorunsuz işlemesini sağlamıştır. Eş zamanlı olarak çeşitli seminerlerde turizm ve yiyecek içecek sektörü üzerine konuşmacılık yapan KARACA, outside catering, tabldot catering, düğün, davet organizasyonları, restaurant-cafe kurulumu, tabldot-outside catering kurulumu, otel F&B departmanı kurulumu, otel cost control departmanı kurulumu ve bağlı operasyonel faaliyetlerin yürütülmesi konularındada danışmanlık hizmeti vermektedir.